Yunanistan’ın Doğu Makedonya-Trakya Bölgesini ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız için bilgi notu, 6.6.2017

Yunanistan’ın Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi, Meriç (Evros) [idari merkezi Dedeağaç (Alexandroupoli)], Rodop [idari merkezi Gümülcine (Komotini)], İskeçe (Xanthi) [idari merkezi İskeçe], Drama [idari merkezi Drama] ve Kavala [idari merkezi Kavala] illeri ile Kavala iline bağlı Taşoz (Thasos) ve Meriç (Evros) iline bağlı Semadirek (Samothraki) adalarından oluşmaktadır.

Bölgeye karayoluyla ulaşım mümkündür.Ayrıca, Kavala ve Dedeağaç’ta (Alexandroupoli) Yunanistan iç hat uçuşlarına açık iki havaalanı mevcuttur. Atina ya da Selanik aktarmalı olarak havayoluyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Yunanistan’ın ülkemize yönelik vize rejimi çerçevesinde, umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın Yunanistan’ın ülkemizdeki temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız ise, Yunanistan’a üç aya kadar ziyaretlerinde vizeden muaftır. Yunanistan’ın ülkemizdeki temsilcilikleri ve görev bölgeleri hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın “www.mfa.gr” adresinde kayıtlı internet sitesinden bilgi alınması mümkündür.

Başkonsolosluğumuz, Yunanistan resmi tatillerinde -acil durumlar dışında-konsolosluk hizmeti vermemektedir. Konsolosluk işlemleri için başvuru saatleri 09.00-13:00 arasındadır. Başkonsolosluğumuzda her gün bir personel nöbetçi memur olarak görev yapmakta olup, acil durumlarda 24 saat erişilebilir durumdadır.

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyecek vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlara daha detaylı olarak “http://www.mfa.gov.tr/yunanistan.tr.mfa” adresinden ulaşılması mümkündür.

GÜMRÜK

Yunanistan’a girişte serbest olarak sokulabilecek ve çıkışta götürülebilecek döviz miktarı (nakit ve/veya çek, senet vb. değerli kağıt halinde) 10.000.-Avro veya karşılığı dövizdir. Bu meblağı aşan miktarın gümrük makamlarına beyan edilmesi gerekmektedir.

AB ülkelerinden Yunanistan’a yolcu beraberinde getirilen eşyalar konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak, Yunanistan’ın giriş yapılan ilk AB ülkesi olması halinde, kişisel kullanım amacı dışında ülkeye sokulduğu izlenimi uyandıran ve değeri 200 Avro’yu aşan eşyalardan gümrük vergisi alınmaktadır. Bu sınır, 15 yaş altındaki kişiler için 100 Avro’dur. Kişi başına 1 litre alkollü içki ile 1 karton sigara gümrüğe tabi değildir. Ateşli silahlar, patlayıcı ve silah yapımında kullanılan kimyevi maddeler ile uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasaktır. Av tüfeği ithali, tüfeğin ülke mevzuatına uygun olarak iktisap edildiğine dair belge ibrazı halinde kabul edilebilmektedir. Bu kurallar, transit geçişler için de geçerlidir.

AB ülkelerinden Yunanistan’a sokulmak istenen ev hayvanları için, gelinen ülkenin yetkili veteriner makamlarınca düzenlenmiş ve kuduz dahil, yaptırılan aşıları gösteren aşı defteri gerekmektedir. AB haricindeki ülkelerden ve ülkemizden Yunanistan’a sokulacak kedi ve köpekler için aşı defterinin yanı sıra, kuduz aşısı tarihinden 30 gün sonra yapılacak kuduz testinin sonucunu gösterir belge istenmektedir. Ayrıca, kedi ve köpeklerin hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın mikroçip taşıması ve 7 aydan küçük olmaması gerekmektedir. Kuş türlerinin (papağan dahil) Yunanistan’a sokulması ise kuş gribi salgınından sonra yasaklanmıştır.


KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Yunanistan’da karayollarının durumu genel olarak iyi olmakla birlikte, Batı Avrupa ülkelerinden hareketle Türkiye'ye gitmek üzere Yunanistan'dan geçen vatandaşlarımızın, zaman zaman mola vermek suretiyle dinlenmeleri, kurallara uymaları ve hız tahdidini dikkate almaları tavsiye olunur.

Polis trafik ekipleri, otoyol boyunca muhtelif noktalarda bulunan radarlara yakalanan sürücülere, uyruğuna bakmaksızın ceza kesmekte müsamahasız davranmaktadırlar. Otoyol boyunca 120 km/saat olan hız sınırına uyulması önem arz etmektedir.

Ayrıca, özellikle yaz döneminde şehir içi ve şehirlerarası trafikte çok sayıda motosiklet bulunması, özellikle sol şeride geçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husustur.

Trafik cezaları ve hapis cezası öngörülen trafik suçları ile kazaya sebebiyet verme durumunda uygulanan mevzuat ve yaptırımlar:

-Aşırı hız: Aşırı hız halinde para cezası, azami hızdan saatte 20 km’ye kadar fazla hızla gidilmesi halinde 40.- Euro’dur. Azami hızdan saatte 20 km’den fazla hızla gidilmesi halinde 100 .- Euro para cezası tahsil edilmektedir. Azami hızdan 30 km’den fazla gidilmesi halinde 350.-Euro para cezası tahsil edilmekte ve ehliyet 60 gün süreyle alıkonulmaktadır.

-Kırmızı ışık ihlali : 700.- Euro para cezası– 60 gün süreyle ehliyet, 20 gün süreyle ruhsat alıkonulması

-Hatalı sollama yapmak : 700.- Euro para cezası, ehliyetin ve plakanın 10 gün alıkonulması

-Emniyet kemeri takmamak : 300.- Euro para cezası – 10 gün süreyle ehliyetin alıkonulması.

-Park yasağı ihlali : 40-150.- Euro –ehliyet ve plakanın 10 gün süreyle alıkonulması.

-Otobüs yolundan sürmek : 200.- Euro

-Park halindeki bir aracın yanına park ederek ikinci bir sıra oluşturmak: 60 Euro para cezası–Ehliyet ve plakanın 10 gün alıkonulması

-Alkollü araç kullanmak: Kanında 0,50-0,80 promil oranında alkol bulunan sürücüler 200 Avro para cezasına çarptırılmakta ve aracın trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir. Kanında 0,80-1,10 promil oranında alkol bulunan sürücüler 700 Avro para cezasına çarptırılmakta ve 90 gün ehliyete el konulmakta olup, aracın trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir. Kanında alkol oranının 1,10 promilin üstünde olduğu hallerde sürücü 1200 Avro para cezası ile cezalandırılmakta, asgari 2 ay hapis cezasına çarptırılmakta, 180 gün ehliyete el konulmakta, 10 gün ila 6 aya kadar da plakaya el konulmakta ve aracın trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir.


Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:30

Başvurular 09:00-13:00 arasında kabul edilmektedir.
1.1.2019 Yılbaşı
6.1.2019 Hz. İsa'nın Vaftizi Yortusu (Dini gün)
11.3.2019 Temiz Pazartesi (Dini gün)
25.3.2019 Ulusal Bağımsızlık Günü (Milli Gün)
26.4.2019 Good Friday
27.4.2019 29.4.2019 Paskalya
1.5.2019 İşçi Bayramı
14.5.2019 Yerel Resmi Tatil (Gümülcine'nin Yunanistan'a İlhakı)
16.6.2019 Penteconte (Paskalya'dan sonra 50. gün)
17.6.2019 Kutsal Ruh Yortusu
15.8.2019 Meryem Ana Günü (Dini Gün)
28.10.2019 OHI DAY (Milli Gün)
25.12.2019 26.12.2019 Noel