Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısına Karşı Yunanistan'daki Çiftçiler Tarafından Başlatılan Eylem , 09.02.2016

Bugün (9 Şubat) İskeçe Polisi ve Rodop Trafik Müdürü ile yapılan görüşmeden sonra çiftçilerin yol kesme eylemlerinde değişiklik olmadığı öğrenilmiştir.

Ayrıca internet haber sitelerinde yapılan araştırmada Yunan Hükümetinin bugün (09/02/16) çiftçileri diyalog için beklediği ancak çiftçilerin bu görüşmeye katılmama kararı aldıkları, Cuma günü traktörlerle Atina’daki Syntagma Meydanı’na inmeyi planladıkları öğrenilmiştir.

Yapılan görüşmelere göre bugünkü yol kesmeler ve sınır kapıları durumu aşağıdaki gibidir:

- Bahçeköy (Kipi, İpsala karşısı) ticari kamyonlara süresiz kapalı olup özel araçların geçişine izin verilmektedir.
- Yanıkköy (Nimfea) – Makas (Makaza, Bulgaristan’a açılan kapı, Rodop ili) süresiz kapalı olup iki saatte bir on dakikalığına açılmaktadır
- Eksohi (Drama bölgesi, Bulgaristan’a açılan kapı) bugün saat 11.00’de 24 saatliğine kapatılacaktır.
- Karasu (Nestos, Kavala – İskeçe arası) saat 12.00 – 19.00 arası kapalıdır. 
- Dedeağaç Bölgesi Hasanlar (Avra) köyü mevkii saat 12.00 – 14.00 arası kapalı olacağı ancak bunun kesinlik kazanmadığı öğrenilmiştir. Vatandaşlarımız Şapçı (Sappes) yolunu kullanabilirler
- Yassıköy (Iasmos) Mevkii saat 12.00 – 14.00 ve 19.00 – 21.00 saatleri arasında kesilecektir. Vatandaşlarımız tali (Fener [Fanari] yolu) yolları kullanabilirler.

Rodop Trafik Müdürü Yorgos Ziogas, bu eylemlerin ne kadar süreceğini bilmediklerini ancak Cuma günkü Atina protestosundan sonra da devam etmelerinin kuvvetle muhtmel olduğunu belirtmiştir.

Saygıyla duyurulur.