Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Yunanistan’ın Doğu Makedonya-Trakya Bölgesini ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız için bilgi notu, 17.07.2012

Yunanistan’ın Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi, Meriç (Evros) [idari merkezi Dedeağaç (Alexandroupoli)], Rodop [idari merkezi Gümülcine (Komotini)], İskeçe (Xanthi) [idari merkezi İskeçe], Drama [idari merkezi Drama] ve Kavala [idari merkezi Kavala] illeri ile Kavala iline bağlı Taşoz (Thasos) ve Meriç (Evros) iline bağlı Semadirek (Samothraki) adalarından oluşmaktadır.

Bölgeye karayoluyla ulaşım mümkündür.  Ayrıca, Kavala ve Dedeağaç’ta (Alexandroupoli) Yunanistan iç hat uçuşlarına açık iki havaalanı mevcuttur. Atina ya da Selanik aktarmalı olarak  havayoluyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Yunanistan’ın ülkemize yönelik vize rejimi çerçevesinde, umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın Yunanistan’ın ülkemizdeki temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız ise, Yunanistan’a üç aya kadar ziyaretlerinde vizeden muaftır. Yunanistan’ın ülkemizdeki temsilcilikleri ve görev bölgeleri hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın “www.mfa.gr” adresinde kayıtlı internet sitesinden bilgi alınması mümkündür.

Başkonsolosluğumuz, Yunanistan resmi tatillerinde -acil durumlar dışında-  konsolosluk hizmeti vermemektedir. Konsolosluk işlemleri için başvuru saatleri 09.00-13:00 arasındadır. Başkonsolosluğumuzda her gün bir personel nöbetçi memur olarak görev yapmakta olup, acil durumlarda 24 saat erişilebilir durumdadır.

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyecek vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlara daha detaylı olarak “http://www.mfa.gov.tr/yunanistan.tr.mfa” adresinden ulaşılması mümkündür.