Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Öğrenim Vizesi, 17.03.2016

Öğrenim Vizesi

Türkiye'de bir yükseköğretim kurumunda ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora Tıpta Uzmanlık Eğitimi (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi (DUS) seviyesinde öğrenim görecek yabancı öğrencilerin ve uluslararası öğrenci değişim ve kültür programları ile AB Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında Türkiye'de bir Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelerce davet edilen yabancı öğrencilerin ikamet başvurularının "öğrenim meşruhatlı vize" aranmaksızın kabul edilerek sonuçlandırılmaktadır.

İlk öğretim ve lise öğrencilerine ise öğrenim vizesi uygulaması devam etmektedir.

Vize başvurusu için gerekli belgeler:

-         
Vize süresine ilave olarak 60 gün geçerli pasaport.
(Öğrencilerin ikamet tezkeresi alabilmeleri için, ikamet tezkeresi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla 6 ay ve üzeri geçerlilik süresi olan pasaportlarının bulunması gerekmektedir).

-         
Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik vesikalık fotoğraf.

-         
Yeni tarihli öğrenci belgesi veya kabul belgesi.

-         
Kimlik.

-         
Pasaport.

-         
18 yaşından küçükler için anne ve babanın çocukla birlikte başvuru sırasında Konsoloslukta bulunması gerekmektedir. Anne veya babadan biri olmadığı durumda noterde düzenlenmiş muvafakatname, anne babanın boşanmış olduğu durumlarda çocuğun velayetinin başvuruda bulunan velide olduğunu gösteren mahkeme kararının ibraz edilmesi gerekmektedir.

-         
Seyahat sigortası.