Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Ressam Aslı Değer Sezgin'in Resim Sergisi Açılış Konuşması, 13.01.2010

            Saygıdeğer ressam Aslı Değer Sezgin’in, Yunanlı sanatçı Dimitris Nalbantis ile birlikte, İstanbul 2010- Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde ortaklaşa bir sergi düzenlemiş olmaları, Türkiye ile Yunanistan arasında   kültür ve sanat alanındaki işbirliğinin gelişmesine önemli bir katkı sunmaktadır.    


 


            T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’ndaki görevim dolayısıyla çalışmalarını yakından izlediğim Sayın  Sezgin, 2009 yılında Selanik’te açmış olduğu kişisel sergiyle eserlerini  komşumuz Yunanistan’da da tanıtma fırsatını bulmuştu. Yunanlı sanatçı Dimitris Nalbantis de özgün eserleriyle temayüz etmiş bir ressamdır. İlk dostluk sergilerini Gümülcine’de açan ikilinin bir etkinlik çerçevesinde ortak bir sergi düzenleyecek olmalarının  anılan etkinliğe büyük bir zenginlik katacağına inanmaktayım. 


 


            Kültürel alanda işbirliğinin en güzel örneğini sınan sanatçılar,  ikinci sergilerini uygarlığın ve evrensel değerlerin beşiği olan İstanbul’da ve tarihi  dokusunu koruyan Çırağan Sarayı’nda  açmaktadır. Serginin, İstanbul’un Avrupa kültür başkenti olduğu süreçte açılması, buna daha farklı bir içerik kazandırmaktadır. Böylece, sanatçılar,  İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğa mirasını kendilerine özgü teknikleriyle görselleştirmektedirler.


 


            Her iki sanatçıya çalışmalarında başarılar dilerken, bu serginin ve bundan sonraki dönemde açacakları her serginin Türk-Yunan ilişkilerinin kültür ve sanat alanında daha da gelişmesinin yanı sıra, dünya kültür mirası üzerinde anlamlı izler bırakacağına inanıyorum.