Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Tarihi Seçek Yayla Şenlikleri Açılış Konuşması, 01.08.2009

Saygıdeğer konuklar,


 


Öncelikle, yaklaşık 650 yıllık bir tarihi geçmişe sahip bulunan Seçek  Yayla Şenlikleri’ni sizlerle birlikte kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 


 


Bugün aramızda bulunan Edirne Valisi Sayın Mustafa Büyük ve beraberindeki heyete, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı ve sabık milletvekili Sayın Mustafa Dündar ve heyetine ve ülkemizden gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine hepiniz adına ben de hoş geldiniz diyorum.  


 


Bizleri buraya davet eden ve şenliklerin düzenlenmesinde büyük  emek sarfeden  Seçek Azınlık Eğitim Kültür Derneği’ne ve bu bağlamda Başkan Ali Pencal ile Genel Sekreter Ahmet Karahüseyin’e şükranlarımı sunmak istiyorum.  Dernek yönetimi bu konudaki başarısından ötürü, önceki yönetimle birlikte takdiri fazlasıyla hak etmiş bulunmaktadır. Derneğin başarılarının devamını diliyorum.


 


Öte yandan, bu yılki şenliklere Türkiye’den  Kültür ve Turizm  Bakanlığı Devlet Halk Müziği Korosu  ve halk dansları ekibi de katılmaktadırlar. Ekibin, sergileyecekleri sahne performansıyla şenliğe renk katacağına; ayrıca  bölge ülkelerinden  güreşçilerin ve yapılacak diğer sportif ve kültürel etkinliklerin bölgenin tarihi ve kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılması bakımından önemli bir işlev  gördüğüne  inanıyorum.     


 


Saygıdeğer misafirler,


 


Seçek şenliklerinin her geçen yıl daha düzenli bir biçimde gerçekleştirilmesi, soydaşlarımızın  bu etkinliğe samimiyetle sahiplendiğini ve bunun başarılı olması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını göstermektedir. Bu etkinlik sayesinde komşu ülkelerden gelen sanatçılar, sporcular ve biz izleyenler birbirimizle tanışma ve kaynaşma fırsatını buluyoruz.


 


Bir şölen havasında gerçekleşen şenliklerin bölgenin ve yöre halkının tanıtılmasında önemli bir işlev gördüğünü düşünüyorum. Bu yılki şenliklerin de, geçmiş yıllarda olduğu gibi en önemli mesajının, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın, kültürel değerlerine sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya kararlı olduğunu göstermek olduğunu düşünüyorum. Soydaşlarımız Batı Trakya’da her zaman barışın ve dostluğun simgesi olmuşlardır ve olmaya da devam edeceklerdir.


 


Şüphesiz, Seçek Şenlikleri Türkiye ile Yunanistan arasında her geçen gün gelişmekte olan kültür alanındaki işbirliğine önemli bir katkı sağlamaktadır.


 


Sözlerime son verirken hepinizi en içten duygularla selamlıyor, hoşça vakit geçirmenizi  diliyorum.


 


Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.