Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması, 24.11.2011

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMASI


 


 


Atatürk'e “Başöğretmen” unvanı verilişinin 83’üncü ve bu günün Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmasının 30’uncu yılı olması nedeniyle 24 Kasım Öğretmenler Günü'nüzü yürekten kutluyorum.


Eğitim, bireylere bilgi, beceri ve davranış değişikliği kazandıran bir süreçtir. Bugün bütün dünyada, milletlerin gelişmişlik düzeyleri, eğitimlerine verdikleri önemle ölçülmektedir. Yetişmiş insan kaynağı bir devletin en önemli zenginliğini teşkil etmektedir. Dolayısıyla milletlerin hedeflerine ulaşmalarında, çağdaşlaşmalarında en önemli unsurlardan biri öğretmenlerdir. Öğretmenliğin önemi de hem bu büyük hedefin merkezinde olmasında hem de özünde insan olmasından gelmektedir.


Şu bilinmelidir ki, herkesin eserine bir kıymet, değer biçilebilir ama öğretmenin eserine asla paha biçilemez...


Bu kutsal görevde, hızınızı kesecek, sizi karamsarlığa düşürecek her türlü olumsuz düşünceyi bir kenara iterek her gün artan bir şevk ve heyecanla toplumun, insanlığın hizmetine koştunuz. Yarınların mimarları olarak yeni nesillerin, milli ve manevi değerlere sahip, bilgi seviyesi ve ahlaki değerleri yüksek bireyler olarak yetiştirilmesinde elinizden gelen gayreti gösterdiniz.


 


Özgür düşünen, bağımsız karar verebilen, yeniliklere açık, özgüven sahibi, problem çözme yeteneği gelişmiş, bilim ve teknoloji üretebilen bireyleri yetiştiren değerli öğretmenlerim; sizler sınırları okul duvarları ile çizilemeyen çok anlamlı bir görev olan öğretmenliği sadece ders saatlerinde üstlenip sonra bir kenara bırakılmayacak kadar büyük bir sorumluluk olarak gördünüz ve bu sorumluluk altında çok güzel işlere imza attınız. Öğretmenliğin bir meslek değil bir yaşam biçimi olduğunu bizlere en güzel şekilde gösterdiniz. Zira eğitim kurumlarında çocuk ve gençlere rehberlik eden, onları yaşama hazırlayan kimseler olmanın ötesinde, içinde bulunduğunuz toplumun gelişimine yön vermek, geleceğini şekillendirmek gibi kutsal bir görevi üstlendiniz.


 


Sizler bu anlayışla öğrencilerin yanı sıra toplumun tüm bireylerinden oluşan oldukça geniş bir kitleye hizmet ettiniz. Sizlerin yol göstericiliğine olan ihtiyacımız en çok da zor zamanlarda, afet ve kriz anlarında kendini göstermektedir. Bildiğiniz üzere Türkiye’de Van depremi nedeniyle birçok vatandaşımız güç kış şartları altında yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Batı Trakya’daki soydaşlarımızın depremzede vatandaşlarımıza yönelik göstermiş oldukları sevgi ve destek sizlerin sağlamış olduğu eğitimin bir ürünüdür. Bu desteğe müteşekkir olduğumuzu bir kere daha belirtmek isterim.  


 


Dünyanın en saygın insanları olan öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü en içten duygularımla kutlar, aile fertleri, öğrencileri ve çalışma arkadaşları ile birlikte mutlu, başarılı ve huzurlu olmalarını diler, saygılarımı sunarım.