Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Türk Filmleri Festivali Açılış Konuşması , 30.01.2010

Saygıdeğer konuklar, Değerli basın mensupları,


2009 yılının bu ilk günlerinde, Türk Filmleri Festivali'ne gösterdiğiniz ilgiden dolayı sizlere teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.


Türkiye Cumhuriyeti, komşumuz Yunanistan ile mevcut iyi ilişkileri geliştirmeye ve güçlendirmeye önem atfetmektedir. Türkiye ile Yunanistan arasında karşılıklı saygı, anlayış ve güven üzerine inşa edilmeye başlanan işbirliği ve dostluk ilişkilerinin, iki ülkenin ekonomik refahı ve siyasi istikran açısından taşıdığı önemin ötesinde bölgesel barış, istikrar ve güvenlik için de önemi bulunmaktadır. Sözkonusu festivalin, bu ilişkileri taçlandıracağına, iki ülke arasındaki bağların özellikle de kültürel boyutuna -büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu nedenle, Gümülcine Başkonsolosluğu olarak ileride de benzeri kültür ve sanat etkinliklerine her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz.


Sanatın evrenselliği, her türlü anlaşmazlığı, yanlış anlamayı ve önyargıyı aşacak bir değerdir. Bu değerden sonuna £adar istifade etmek ise, şüphesiz ki bizlerin görevidir. Öyle umuyorum ki, benzer bir etkinliği, önümüzdeki dönemde, bu defa Türk - Yunan Filmleri Festivali adı altında gerçekleştirmeyi başarabiliriz. Bu amaçla, Sayın Vali'nin bugüne kadar Başkonsolosluğumuzla sürdürdüğü mükemmel ilişkilere dayanarak, ortaklaşa bir proje başlatabileceğimize ve iki ülke halkının yakınlaşmasına katkı sağlayabileceğimize olan inancım tamdır.


Değerli konuklar,


Kültürümüzün çeşitliliğinin ve ülkemizin zenginliklerinin tanıtılması yönünde büyük bir değer olan Türk sineması, bugüne kadar dünya sinemasına ve sanatseverlere değerli eserler sunmuş, çeşitli uluslararası festivallerde önemli başarılara imza atmayı başarmıştır. Son dönemde büyük bir atılım gerçekleştirerek önemli bir mesafe kateden Türk sineması, bu başarılarını daha da ilerletmiş, aldığı ödüllerle bulunduğu konuma layık olduğunu, dünyanın dikkatle izlenen ve takdir edilen sinemalarından biri haline geldiğini defalarca ispat etmiştir. Bugün, Gümülcine'de, bu zenginlikten birkaç örneği sizlerle paylaşacak olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum.


Değerli konuklar,


Kısa bir süre önce göreve başladığım Gümülcine'de bu festivalin gerçekleştirilmesinden ötürü, başta Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği ve Rodop Valiliği İl Kültür Komisyonu olmak üzere, tüm basın sponsorlarına, Odeon Cineplex sineması yöneti