Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Alantepe Şenlikleri Selamlama Konuşması, 16.07.2010

Saygıdeğer soydaşlarım,

Öncelikle, yaklaşık yedi asırlık bir geçmişe sahip olan Alantepe Şenliklerini sizlerle birlikte kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu şenliklerin, ata yadigârı bir kültürel etkinliğin gelecek nesillere aktarılması anlamında çok önemli bir işlevi ifa ettiğini görüyorum ve bundan büyük mutluluk duyuyorum. Bu etkinliklerin, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmasının yanı sıra, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya kararlı olduğunu göstermesi açısından da son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

Rodop Dağları’nda, Alantepe Yaylası’nda, sportmenlik ruhuyla, barış ruhuyla, insanlık sevgisiyle bir araya gelen, birbirine sarılan eller, huzurlu ve müreffeh bir geleceğin teminatıdır. Her yıl, bir önceki yıldan daha güzel, daha zengin, daha dolu, daha kalabalık ve daha coşku dolu şenlikler yaşanmasını temenni ediyorum.

Değerli konuklar,

Bu vesileyle buradaki bütün katılımcılara ve özellikle yöre halkının yöneticilerine seslenmek istiyorum. Her geçen gün gelişmekte olan Türkiye ile Yunanistan arasındaki kültürel işbirliğinin daha da ileriye taşınmasına katkıda bulunan bu tür etkinliklere, geleceğiniz için sahip çıkın ve gençlerimize bu tür etkinliklerin önemini doğru bir şekilde aktararak, onları bu etkinliğin devam ettirilmesi konusunda özendirin. Bu etkinlik mutlaka gelecek nesillere aktarılmalı ve ilelebet yaşatılmalıdır.

Bugün bizleri buraya davet etme nezaketi gösteren Hemetli Nahiye Başkanı Mehmet Eminoğlu’na, etkinliğin gerçekleştirilmesinde desteği olanlara, katkıda bulunan resmi kurumlara ve sivil toplum kuruluşlarına şükranlarımı sunuyorum.

Sözlerime burada son verirken hepinizi en içten duygularla selamlıyor, hoşça vakit geçirmenizi diliyorum.