Türkiye Cumhuriyeti

Gümülcine Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

İstanbul Ticaret Odası Meclis Çalıştayı, 17.05.2010

Saygıdeğer katılımcılar,
Değerli basın mensupları,

Yalnızca ülkemizin değil, dünyanın önde gelen ticaret odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası’nın ilk yurtdışı çalışma toplantısını Batı Trakya’da Gümülcine’de gerçekleştiriyor olmasından duyduğum memnuniyeti ifade ediyor ve bu vesileyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, komşumuz Yunanistan ile mevcut iyi ilişkileri geliştirmeye ve güçlendirmeye önem atfetmektedir. Nitekim Sayın Başbakanımızın birkaç gün önce gerçekleştirmiş olduğu Atina ziyareti bunun somut bir göstergesi olmuştur. Türkiye ile Yunanistan arasında karşılıklı saygı, anlayış ve güven üzerine inşa edilmeye başlanan işbirliği ve dostluk ilişkilerinin, iki ülkenin ekonomik refahı ve siyasi istikrarı açısından taşıdığı önemin ötesinde bölgesel barış, istikrar ve güvenlik için de önemi bulunmaktadır. Bu itibarla, bugün düzenlenmekte olan çalışma toplantısının ikili ilişkilerimizin özellikle de ekonomik boyutuna büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Gümülcine Başkonsolosluğu olarak, bu alandaki ikili işbirliğinin en üst seviyeye çıkarılabilmesi için Yunan dostlarımızla birlikte yoğun çaba harcıyoruz ve ortak mesaimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle, bugünkü toplantının gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese, başta İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu olmak üzere burada bulunan tüm üyelerine, İstanbul Ticaret Odasını buraya davet eden Rodop Ticaret ve Sanayi Odası’na ve aramızda bulunan Rodop Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası ile Dedeağaç Ticaret ve Sanayi Odasına ve değerli üyelerine içten tebrik ve teşekkürlerimi sunuyor hepinize iyi günler diliyorum.